ΑΡΙΔΑΙΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ: ΝΤΕΡΜΠΙ ΣΤΑ... ΧΑΡΤΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΡΕΝ!!- ΔΥΣΚΟΛΗ ΑΛΛΑ ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΦΟΑ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ (ΒΙΝΤΕΟ & ΦΩΤΟ).

Έναν συναρπαστικό αγώνα, πραγματικό ντέρμπι, παρακολούθησαν σήμερα Σάββατο 02/02/2019 απογευματινές ώρες όσοι παρευρέθηκαν στο ΔΑΚ Αριδαίας, μεταξύ των πρωτοπόρων για το πρωτάθλημα της Α΄. ΕΚΑΣΚΕΜ, Φ.Ο.Α και ΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ. Tο σκορ και στα τέσσερα δεκάλεπτα πήγαινε πόντο-πόντο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν στα τρία πρώτα δεκάλεπτα την ελαφρά υπεροχή.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ομάδα του ΦΟΑ μπήκε πιο δυναμικά στο παιχνίδι και με την βοήθεια της τύχης, κατάφερε τελικά, όντως με μεγάλη δυσκολία να πάρει το ροζ φύλλο του αγώνα, αφού το τελευταίο πάτημα της κόρνας την βρήκε νικήτρια με το… φτωχό σκορ 57-54, δείγμα της καλής άμυνας και των δύο ομάδων, που δικαιολογημένα φιγουράρουν στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Χαρακτηριστικό είναι ότι στο τρίτο δεκάλεπτο, το πρώτο καλάθι επιτεύχθηκε από την φιλοξενούμενη ομάδα ύστερα από τρία λεπτά, ενώ στο ίδιο δεκάλεπτο το πρώτο καλάθι της γηπεδούχου ομάδας επιτεύχθηκε μετά από πέντε λεπτά!!

Με πατερίτσες κοουτσάρισε τον αγώνα ο προπονητής των φιλοξενούμενων, και μάλιστα πέταξε αυτές στο έδαφος σε μία απόφαση του διαιτητή που μάλλον δεν του άρεσε!!

Αναστάτωση προκλήθηκε τρία δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα, όταν μάλλον από λάθος του χειριστή του πίνακα, χτύπησε νωρίτερα την κόρνα λήξης του αγώνα, με αποτέλεσμα να διαμαρτυρηθούν οι παίκτες, να συνεχισθεί το παιχνίδι και ο επιπλέον χρόνος που απέμεινε μετρήθηκε τελικά μέσω κινητού τηλεφώνου!!

Το σημαντικό είναι ότι έστω και δύσκολα η έδρα του ΦΟΑ παρέμεινε αλώβητη και η ομάδα απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής στη βαθμολογία της Α΄. ΕΚΑΣΚΕΜ. Τα δεκάλεπτα ήταν: