ΑΡΙΔΑΙΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ: ΝΙΚΗ ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΚΡΥΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΛΜΩΠΟ ΑΡΙΔΑΙΑΣ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΔΕΣΣΑΪΚΟ (ΒΙΝΤΕΟ ΜΕ ΤΑ ΓΚΟΛ & ΦΩΤΟ).

Μπορεί να κέρδισε πριν λίγο στο τοπικό ντέρμπι και στον επαναληπτικό αγώνα κυπέλλου ο ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ τον ΕΔΕΣΣΑΪΚΟ με σκορ 2-1, έμεινε όμως εκτός… νυμφώνος για το κύπελλο της ΕΠΣ Πέλλας.

Ειδικότερα, σήμερα Τετάρτη 10/4/2019 απογευματινές ώρες διεξήχθη ο επαναληπτικός αγώνας κυπέλλου, αφού ο πρώτος που έλαβε χώρα στην έδρα του ΕΔΕΣΣΑΪΚΟΥ  πριν λίγες ημέρες, είχε λήξει με νίκη της ομάδας των πρασίνων με σκορ 1-0.

Έτσι λοιπόν με την έναρξη του παιχνιδιού, η ομάδα της Αλμωπίας ευτύχησε σχεδόν από τα… αποδυτήρια  (στο 4ο λεπτό) να προηγηθεί με έξοχη κεφαλιά του Μέντι ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Εδεσσαϊκού, και τους φιλάθλους της ομάδας να πανηγυρίζουν, ισοφαρίζοντας έτσι το σκορ του πρώτου αγώνα. Καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους, ο ΑΛΜΩΠΟΣ είχε τον έλεγχο του αγώνα, αλλά και τις ευκαιρίες, δεν κατάφερε όμως να πετύχει το πολυπόθητο δεύτερο τέρμα.

Στην επανάληψη ο ΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ ανέβασε στροφές, ισορρόπησε το παιχνίδι, τις ευκαιρίες όμως και τα δοκάρια τα είχε η ομάδα της Αλμωπίας. Το τελευταίο  σφύριγμα του διαιτητή, βρήκε μεν την ομάδα του ΑΛΜΩΠΟΥ να προηγείται με σκορ 1-0 και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Και εκεί που η τύχη φάνηκε να χαμογελά στην ομάδα του Τυριακίδη, αφού ο ίδιος παίκτης  (Μέντι) με ωραίο πλασέ έγραψε το 2-1, σκορ που έστελνε τον ΑΛΜΩΠΟ στον τελικό, ήρθε  το 120ο λεπτό του αγώνα, όπου λίγο πριν σφυρίξει τη λήξη του αγώνα ο ρέφερυ, ο Παπαδημητρίου του Εδεσσαϊκού με ωραία κεφαλιά, έγραψε το 2-1, στέλνοντας την ομάδα των καταρρακτών στον τελικό του κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει την ομάδα του Α.Σ Γιαννιτσών.

Όπως ήταν φυσικό, οι πανηγυρισμοί των παικτών ήταν έντονοι, ενώ στον αντίποδα, κατήφια και στενοχώρια στην ομάδα της Αριδαίας.  Έντονες οι διαμαρτυρίες των παικτών της Έδεσσας, οι οποίοι ζήτησαν πέναλτι σε χέρι, κατά την άποψή τους, σε παίκτη της Αριδαίας, με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί μικρο-ένταση.

Δείτε στο βίντεο που ακολουθεί, τα τρία τέρματα που πέτυχαν οι δύο ομάδες, τα δοκάρια του Αλμωπού, τις μικρο-εντάσεις και τους πανηγυρισμούς της νικήτριας ομάδας, καθώς και φώτο  από την αναμέτρηση…